Çek Mağdurundan Trajik Mektup

ÇEK MAĞDURUNDAN TRAJİK MEKTUP
KARŞILIKSIZ ÇEKTE UMUT IŞIĞI
ÇEK MAHKUMLARINI DUYUN

Kimi hapiste, kimi mecburen kanun kaçağı durumunda. Çek – senet yasasındaki yanlışlık düzelmezse hapishaneler yetmez! İşte onların sesi..
5 Nisan 2009 10:24
BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPALIM..

Sizleri bilmem ama ben bugün Allah için özünde eşitsizlik olan, çek mahkumiyetinden hapislere düşmüş, kaçak düşmüş insanların acısını gündeme taşıyacağım.

Hüküm giymiş, çoluk çocuğundan, eşinden dostundan, ailesinden, anadan babadan uzak, demir parmaklıklar mahkum olmuş insanların dramıdır bu. Bir toplumsal trajedidir. Bu çaresi insanların feryadını, haksızlığa uğrayanların isyan çığlığını duymanızı istiyorum.

Haklarındaki hükümler ‘Batana da bir tekme benden’ der gibi!

Onlar dağlarda askerimi şehit eden, sonra da af isteyen hainler değil!

Onlar G.Doğu’dan ithal kapkaç çeteleri de deği!l

Bu ülkenin kadınları, çocukları, anne, babaları; insanları!

Bu ülkenin vatandaşları!

Sayın Uğur Dündar! Anımsatsanız; size bir gazetecilik ödülünü sahibi olduğım sahibi olduğum İstanbul Gösteri Merkezi’nde ben takdim etmiştim.

Siz, siz M.Ali Birand, siz Ali Kırca ve TV’lerin haber dairelerini yöneten siz değerli medya mensupları; siz Ekrem Dumanlı yüzbinlerin kararmış hayatları sizlerin duyarlılığını bekliyor!

Hadi bugün Allah için bunu yapın!

Noktasına virgülüne dokunmadan yayınladığım mektuplar yüreğimde derin bir sızı bırakıyor, ya sizin?

Mustafa Özbey

Sayın Mustafa Özbey Beyefendi,

* GEÇEN HAFTA BİR İŞADAMI İNTİHAR ETTİ. BURSA’DA . ÖDEYEMEDİĞİ 1200 TL LİK ÇEKİNE HAPİS CEZASI ÇIKTIĞI İÇİN NEREYE GİDİYORUZ,………
SENEDİNİ ÖDEMEYENE CEZA YOK, VERGİSİNİ ÖDEMEYENE CEZA YOK , KREDİSİNİ ÖDEMEYENE CEZA YOK PEKİ NEDEN ÇEKİNİ ÖDEYEMEYENE VAR :………. BU DOĞRU MU YA HERKESİ İÇERİ ALSINLAR YADA EŞİT DAVRANSINLAR.

* SAKARYA MAHKEMESİ ÇEKE HAPİS CEZASINA BERAAT VERİYOR, DİĞER BÖLGELER DİLEKÇELERE RED VERİYOR. NELER OLUYOR ÜLKEMİZDE……
NEDEN BU DENGESİZLİKLER . … BİR TEK DOĞRUYU BİLEN SAKARYA . …..PEKİ DİĞER BÖLGELER NAPIYOR. MAHKEME KARARINDA O KADAR DÜZGÜN ANLATILMIŞ Kİ…. SÖYLEYECEK BİŞİ YOK…..

* EŞİM ASKERE KURŞUN SIKMADI, KİMSENİN Bİ ŞEYİNİ ÇALMADI, DOLANDIRMADI, DEVLETE HAKARET ETMEDİ, TERÖRİST DEĞİL, AHLAKSIZ VE TACİZCİ ASLA VE ASLA DEĞİL, NE DEVLETİN NEDE KİMSENİN MALINA EL KOYMADI, AMA ONLARLA AYNI KEFEDE YARGILANIP, AYNI YERDE CEZA ALIYORLAR. ONLAR SERBEST, EŞİM İÇERDE YATIYOR. BU ADALETMİ SİZCE ……

* Eşim ekonomik krizden dolayı iflas etti . Bizler son aşamaya kadar dayanmaya çalıştık. İş yaptığımız büyük firmalar dahi anlaşmalarına uymayarak gerek ödemelerinde , gerekse vadelerinde bizim taşıyamayacağımız kadar üstümüze geldiler. Sonucunda hem kredimiz, hemde bünyemiz bunu kaldıramadı ve çeklerimiz teker teker yazıldı. Çeklerimizin; iş yaptığımız firmalar tarafından gerek faktoring ve gerekse açık çalışan tefecilere bozdurulması ise bizim için dönülmez bir handikap oldu. Yaşamın ne kadar zorlaştığını ve izinimizi kaybettirmemizin gerekliğini anlatmama gerek yok sanırım.
Şu an eşim; Türkiyede kaptıkaçtıçıların serbest bırakıldığı, dolandırıcıların ve katillerin aynı kefeye konulduğu cezaevinde. Ve hatta bazılarıyla aynı cezayı çekecek zaman olarak. Şartlara gelince; benim gönderdiğim para ile orada yaşamak zorunda. Çünki orada yaşamak için suyu parayla almak zorunda, kullandığı elektrik parasını ödemek zorunda, Devletimiz Allah razı olsun günlük 3 ytl iaşe bedelini sonra geri ödemek üzere kullandırıyor . Ama ne kadarı yeter bilinmez. Eşimin psikolojisi ne olacak, dünyanın her yerinde ekonomik suça ekonomik ceza varken………….. Devletten ve bankalardan milyarlarca lira kredi kullananlar, senedi defter yaprağı gibi dağıtanlar, vergi borcunu ödemeyenler ceza almazken sizce bu doğru mu?

* Çek mağdurları ticaret yaptı, battılar. Bunlara şans verilmesi gerekmiyormu. Zaten hapisten çıkınca davalar bitmiyor ki , -alacaklılar zaten insanların tepesinde. Yani bu borç ya ödenecek ya ödenecek.

* Ben içerde yatan 2000 kişi , ve dışarda mahkumiyet almış 500.000 kişi olduğunu resmi makamlardan biliyorum . Ve bu şubat, mart aylarındaki çek patlamalarıyla 1.milyona ulaşacak . çünki temmuz ödemelerinde tüm çekler 6-7 – 8 aylık vadelerle veriliyordu. insanlar toparlarız diye düşünüyorlardı . Ama inanın durum çok vahim. İçerdeki kişinin yanında ailesi de mahkum. Bide çocukları olanları düşünün . Ben emekliyim . 500 ytl alıyorum bunun yarısını eşime gönderiyorum yarısını kendim kullanıyorum varın siz düşünün. İş olsa yapıcam ama oda yok

* SİZDEN YARDIM DEĞİL , DESTEK BEKLİYORUZ. TEK AMACIMIZ BU İNANIN . SADECE SESİMİZİ DUYURUN. İNANIN SES GETİRİR . …..

Bu haber 30,659 defa okundu.

yorum ekle

Yorumlar (11)Deniz Gül / 5 Nisan 2009 20:11SESİMİZ OLDUNUZ. …..
SN. MUSTAFA ÖZBEY,
MEKTUBUMU YAYINLADIĞINIZ, SESİMİZ OLDUĞUNUZ İÇİN SİZE BİNLERCE TEŞEKKÜRLER…..
BU KONUYA EĞİLMEYENLER UNUTMASINLARKİ ,
BİZDE BUNLARI YAŞAMAK İSTEMEZDİK……
ALLAH ONLARADA Y A Ş A T M A S I N …..
BİZİ DUYMASALARDA BİZ BUNU İSTEMEYİZ
ÇÜNKİ İNANIN ÇOK AMA ÇOK ZOR KELİMELERLE ANLATILMAZ AİLEMİZ YIKILDI , PSİKOLOJİMİZ BOZULDU
ARTIK DİYECEK BİŞİ YOK…………………………………MEKTUP ANLATIYOR………………..
karambol / 5 Nisan 2009 15:33tebrikler
sn özbey gerçekten elinize sağlık Allah razı olsun,lütfen bu konunu peşini bırakmayın kim haklı kim haksız ortaya çıkartın en azından bizlere net cevap verilmesini sağlayın biz başaramadık ama ,ben size inanıyorum sizden rica ediyorum konuyu takip edin LÜTFEN.GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİLDİR
Gamze Yilmaz / 5 Nisan 2009 15:21Af
Kader Mahkumu Yakinlariyiz,
Sesimizi duyurabilmemiz ve tek yumruk olabilmemiz icin site actik, uyelik ucretsizdir. Desteginizi bekliyoruz.
Unutmayin! Her ozgur insan, bir mahkum adayidir…
http://www.afistiyorum.com

emir / 5 Nisan 2009 15:10elinıze, yuregınıze saglık….
sayın ozbey,tesekkurler….bıze verdıgınız destegın buyuyerek devam ettıgını gormek cok guzel….
adalet adaletoğlu / 5 Nisan 2009 14:46Mustafa bey verdiğiniz destek bizler için çok önemli.Gönderdiğimiz sayısız maili görmezden ve sorunumuzu bilmezden gelen ulusal basının güvenilir ve de bilhassa “tarafsız” mensuplarının,haberi sunarken söyledikleriyle taraf olabileceği gibi, bir haberi yaparak ya da yapmayarak da taraf olabileceğini bilecek nitelikte insanlar olarak,aranızdaki farkı yazılarınızla ortaya koyduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.
sami kal / 5 Nisan 2009 13:59mücadeleye devam
sayın özbey haklı mücadelemizde desteginiz bize çok büyük güç verdi. sayenizde yalnız olmadıgımızı anladık. hayata ve mücadeleye daha sıkı sarılıyoruz. allah razı olsun devamlı destek tam destek sizlerin sayesinde hedefe ulaşacagız.bu kadar magdur ve ailelerinin duaları size yeter. saygılar
BİR YUDUM HUZUR / 5 Nisan 2009 12:33ALLAH SİZDEN SONSUZ KERE RAZI OLSUN
sn Mustafa Özbey
ben iflas etmiş ve bunun sonucunda intiharı denemiş bir iş adamıyım
sesimizi bu güne kadar sizden başka bu denli samimi olarak duyuran kimse çıkmadı
allah sizden sonsuz kere razı olsun
şu anda bu satırları gözyaşları içerisinde yazıyorım
sizin gibi dünyada paranın haricinde değerlere de saygı gösteren insanların olması biz çek mağdurlarına güç veriyor
yalnız olmadığımız fikrine sahip olmamızı sağlıyor
tekrar ediyorum allah sizden sonsuz kere razı olsun
hkılıç / 5 Nisan 2009 12:19teşekkürler
öncelikle kutluyorum sizi. Yıllarca ayda 3-4 trilyın çek ödedim. yaklaşık son 5 yılda 250-300 trilyon çek ödedim.Son 10 tane çekimi ki toplamı 1 trilyonu geçmez ödeyemedim. Ki bu çeklere şirketim adına imza attım. vekaleten yani. Şimdi hapisle yargılanıyorum. Yargıca da söledim niye ödediğim 249 trilyona bakmıyorsunuzda ödemediğim 1 e bakıyorsunuz. Askerimizi öldürmüş şerefsizler gibi af istemiyoruz. Bizi onlar gibi aşagılamasınlar. Benim ülkemde bana köpek davranmasınlar. bunları söledim. ama inan sn yargıç sadece baktı. yapacak bir şeyim yok gibilerinden. yazıklar olsun şu ülkede yaptıklarıma , çabalarıma.
0707 / 5 Nisan 2009 12:11minnetarız
Sayın Mustafa ÖZBEY
sözünüzde durduğunuz bize yardımcı olduğunuz için biz ve ailelerimiz sizlere minnetarız. Günlerdir haber yapmaları için yazdığımız telefon ile ugraşmaya çalıştığımız Uğur DÜNDAR,M.Ali BİRANT. Ali KIRCA ‘da
belki sayenizde haklı olduğumuz konuda bize yardımcı olurlar. Saygılarımızla.
HİÇADAM / 5 Nisan 2009 12:10S.O.S.
DÜNE KADAR İŞİNİ BİLEN BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ÇALIŞIP KAZANAN VE KAZANDIRAN BİR İŞVEREN; BÜGUN VERGİSİNİ KURUŞUNA KADAR ÖDEDİĞİ DEVLETİNE PATRONLUK YAPAN BİRİ DEĞİL ÜLKESİ TARAFINDAN DIŞLANMIŞ YAKALADIKLARI ANDA BENİM İÇİN “İ D A M” EDİLMEKTEN BETER BİR CEZAYA “H A P S E “ MARUZ KALACAK ZAVALLI BİR YURTTAŞ BİR VATANDAŞ OLACAK BİRİNİN ÇIĞLIĞIDIR BU . LÜTFEN ALLAH RIZASI İÇİN BİZİM SESİMİZE KULAK VERİN.

BUNLARI YAZARKEN UTANIYORUM BU KADAR ACİZ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜĞÜMÜZ İÇİN AİLEMİZE ÇEVREMİZE MESAİ ARKADAŞLARIMIZA İŞ YAPTIĞIMIZ FİRMALARA KARŞI SINIRSIZ BİR MAHÇUBİYET İÇERSİNDEYİM

BENİM DURUMUMDAKİ İNSANLARIN YAPABİLECEĞİ BİRŞEYLER OLMALI DİYORUM PES ETMEMEM LAZIM DİYORUM KENDİM İÇİN DEĞİLSE BİLE AİLEM İÇİN, GELECEĞİMİZİ EMANET EDECEĞİMİZ YAVRULARIMIZ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM DİYORUM.

AMA! İNANIN TÜKENMEK ÜZEREYİM VE DAYANACAK GÜCÜM KALMADI BUNLAR SON ÇIRPINIŞLARIM BELKİ BİRGÜN BENİMDE ( Ö L Ü M ) HABERİM ŞİMDİ SESİMİ DUYURMAYA ÇALIŞTIĞIM TÜM GÖRSEL VE YAZILI BASINDA YER ALACAK AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK. KİM OLDUĞUMU BİLMEYECEKSİNİZ ÇÜNKÜ ÖZGÜRCE ÇIKIP ÖZGÜRCE KORKUSUZCA BEN FALANCA FİLANCA DİYEMİYORUM NEDEN BİLİYORMUSUNUZ ÇÜNKÜ VATAN HAİNİ GİBİ HERYERDE ARANIYORUM DA ONDAN.

TABİKİ BUNLARIN KİMİN UMRUNDA OLACAKSA !!!!!!!!!!!!!

mağdur07 / 5 Nisan 2009 12:00teşekkürler
SN MUSTAFA ÖZBEY; gerçekten çok teşekkür ediyoruz binlerce aile adına,ve bu cesur çıkışınızı kutluyorum,neden cesur çıkış diyorum ,çünkü zaten bu çek kanunu bankacıların ve factoringlerin teşvikiyle yapıldı,ve maalesef factoringlerin tekelinde olna çogu basın mensubu bunu duyurmaya yüreklilik göstermezler…bizde çok çagrılar yaptık o değerli,dürüst tarafsız dediğiniz ve dediğimiz gazetecilere,ama yapamadılar yüreklerini ortaya koyamadılar,gün geldi ağaçta kalan bir kediyi bile ana haberlerde verdiler ama binlerce insanların haksız yere demir parmaklıklar ardında kalmalarına seyirci kaldılar…bumu ilkeli tarafsız ve cesur gazetecilik…onun için sizi kutluyorum yürekten…
Herşeyi Bilen AdamTÜRKLÜĞÜMÜZE, PEYGAMBERİMİZE KÜFREDEN BİR KEFEREYİ BAĞRIMIZA BASTIK! Mustafa ÖZBEYÇEKLERİ, SENETLERİ YÜZÜNDEN HAYATLARI KAYANLAR… Anket
YÜRÜRLÜKTEKİ ÇEK – SENET YASASI’NDAN KAYNAKLANAN HAKSIZLIKLAR BÜYÜK MAĞDURİYETE NEDEN OLUYOR. SİZCE ÇARE NEDİR?
Yasa değişsin, çok acilen yenisi çıkarılsın! Öncelikle hapiste yatanlar salıverilsin! Herkes için genel bir af çıkarılsın! Bu durumdan bankalar sorumludur, burunları mutlaka sürtülsün! Adımız temizlensin de ne yapılırsa yapılsın!

Press TÜRK sitesi Haber Sistemi üzerinde çalışıyor, 2001 – 2009 ©
Haber Sistemi tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi ve özgür yazılımı destekler.

3 Responses to “Çek Mağdurundan Trajik Mektup”

 1. mehmet alti Says:

  allah şaşkınlardan korusun..vatanı bölmek, çek yazmak kadar ağır suç gerektirmiyor..birlik beraberlik vaazları bu haksızlıklar giderilinceye kadar bir kulağımdan girip öbüründen çıkmaya devam edecek….

 2. tarık özen Says:

  Çek mağduru arkadaşlarım!!!Bu hükümetten fazla bişey beklemeyin,hüsrana uğrarsınız.Neden mi?Bakanlar kuruluna bir gözatın.Ekonominin başında kimler var!Birisi İngiliz vatandaşı.Adamın umrunda değil.Türkiye de insanların durumu çok iyi diyor.Kriz bizi vurmadı diyor.Oysa vatandaşımız inim inim inliyor. Ama onlar bunu duymuyor.Ne de olsa onlar rahat,çok yüklü maaş alıyor…Eeee nasıl olsa çift pasaportlu TÜRKİYE olmaz yallah ikinici ülkesine…
  Peki diğer bakan!!!O da kendisi için özel af kanunu çıkarır,24 saatliğine KDV indirir ardından da fabrikalar açarlar…
  Adale bakanımız çek için kanun hazırlatır.Ama kendisi olaya bizzat vakıfdır ama görmez…
  Bu insanlar Başbakana bilgi veriyor ama olayın ince ayrıntısını anlatmıyorlar.Yarın birgün çek kanunu bakanlar kuruluna gelecek olduğu gibi onaylanacak.Oysa;ülkesinin durumunu Başbakana anlatacak bir olsa olay inan çözülecek.Ama nerede herkes kendi koltuğunun derdinde.Belki Zafer ÇAĞLAYAN ve Nazım EKREN bu konuyu Başbakan ile çözebilir.İşte o zaman anlarız ki;Başbakanımızın dediği gibi Türkiye sosyal,laik ve hukuk devletidir…
  “ŞİMDİ HÜKÜMET BU SINAVDAN NASIL GEÇECEK” Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

 3. mustafa Says:

  öncelikle selamalar teşekür ederim gerçekten mükemelsiniz yanlız sizin gibi bir avukatın bunları yazması çok güzel geneldeavukatlar böyle toplumsal olaylardan rant peşınde koşar çok teşekür ederm mesleğinizişerifinizle yaptığınıziçin umarım siz diğermeslektaşalarınıza örnek olursunuz saygılar


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: