İcra İflas Yasasında Yapılacak Değişiklikler ile ilgili Öneriler

Yargıtay kararları için bu linke tıklayınız

İFLAS ERTELEME YARGITAY 19. HUKUK DAİRESİ KARARLARI VE HUKUK GENEL KURULU

ADALET BAKANLIĞI İCRA İFLAS YASASI DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN GÖRÜŞ VE ÖNERİ BEKLİYOR‏
İcra İflas yasasında yapılacak değişiklikler ile ilgili önerilerim:
İflas ertelemeyi düzenleyen İİK 179, 179a, 179b ve devamı maddeler ile TTK 324 yeterli değildir. İflas erteleme ile ilgili yasal düzenlemelerdeki eksiklikler nedeni ile iflas ertelemeler mahkemenin verdiği süreler içerisinde genellikle İFLAS İLE SONUÇLANMAKTADIR. Tespit edebildiğimiz eksiklikler:
1-İflas erteleme kurumunda alacaklılara hiçbir sınırlama getirilmemiştir. Alacaklı borçlu firmaya karşı icra takibi yamamaktadır. Ancak sözleşme ve yasalara göre dilediği faizi uygulamakta alacaklılar serbesttir. Banka ve finans kurumları ölçüsüz temerrüt faizleri uygulayabilirler.
2- Karşılıklı edimleri içeren bir sözleşme, örneğin hammadde teminine yönelik bir sözleşmeyi iflas erteleme kararı alan firmanın karşı yanı ödemelerin yapılmadığını gerekçe göstererek sözleşmeyi BK 82 ye göre fesih edebilir. Bu durum iflas erteleme sürecindeki firmanın üretimini devam ettirmesini imkânsızlaştırabilir.
3- İİK 179….ye göre iflas erteleme kararından veya tedbir kararından önce yapılan icra işlemleri olduğu yerde durur demektedir.
BU MADDE TAMAMEN ANLAMSIZ BİR MADDEDİR. ŞÖYLEKİ:
Diyelim ki karardan önce şirketin arabaları, bankada paraları v.s haczedilmiştir. Bu işlemler hacizden önce yapıldığı için haczedilen paralar iflas erteleme süreci bitene kadar bankada, arabalar da yedieminde kalacaktır. Alacaklı parayı bankadan almayacak, arabalar satılamayacaktır. Oysa iflas erteleme sürecinin sonunda ya şirket iyileşerek düze çıkacaktır, ya da mahkemenin kararı ile iflas edecektir. Firmanın iyileşmesi halinde yapılan hacizlerin anlamı kalmayacaktır, şirket iflas ederse gene bir anlamı kalmayacaktır yapılan hacizlerin. Sonuç olarak karardan önce uygulanan haciz işlemleri alacaklı ve borçlu açısından sakıncalı ve iflasın ertelenmesi kurumunun amacı ile bağdaşmayan bir durum söz konusudur.
4- Mahkemeler uygulamada tedbir kararlarını birikişi raporlarından sonra vermektedirler. Bu süreçte, uygulamada 15 günde daha uzun bir süre olmaktadır. Bu sırada firmaya hacizler uygulanabilmekte ve yukarıda açıklandığı gibi bu hacizlerde taraflara zarar vermektedir. TEDBİR KARARI MÜRACATTA GEÇİCİ OLARAK HEMEN VERİLMELİ VE SÜREÇ TAMAMLANDIKTAN SONRA DEVAMA YA DA TEDBİRİN KALDIRILMASINA KARAR VERİLMELİDİR.
5- 89 Haciz İhbarnameleri uygulamada sıkıntı yaratmaktadır. Karardan önce yapılmış 89 uygulamaları tereddütler doğurmakta. Çünkü 89 uygulamaları konusunda Yargıtay’ın da farklı kararları vardır. Bu nedenle iflas ertelemede 89 haciz ihbarnamelerinin hukuki durumuna açıklık getirilmeli.
İCRA İFLAS KANUNU HACİZ
1- Menkul hacizleri ile ilgili açık net kurallar getirilmeli. Uygulamada mal kaçıran kötü niyetli borçlular ile iyi niyetli, borçtan sorumluluğu olmayan kişi ve kurumlar zararlar görmektedir. Örneğin bir iş yerinde borçluya ait bir faks bulunması, fiyat listesi bulunması gibi gerekçeler ile haciz uygulamaları yapılmaktadır.
İİK yapılan uygulamalar ile alacaklılar hukuku durumuna taşınmıştır. Borçlu olmak bir suç değildir. Alacaklılar kadar borçluların da hukuku olduğu netleştirilmelidir.
2- HACZEDİLMEZLİK İLE İLGİLİ MADEDLER YENİDEN DÜZENLENMELİ.
Örneğin uygulamada buzdolapları haczedilebilmektedir. Oysa günümüzde insanlar sanayi ürünü gıda maddeleri tüketmektedirler. Doğal günlük gıdalar artık yok. Sanayi ürünü gıda maddelerinin ise mutlaka soğutma ortamın saklanması gerekir sağlık açısından. Bu ve benzeri durumlar netliğe kavuşturulmalı.
3- İşyerlerinde yapılan hacizlerde şirketlerin muhasebe sistemleri haczedilmekte. Ve firmaların iş hayatlarının devamı felç edilmektedir. İcralar, bilgisayarları meslek ve iş hayatının devamı için gerekli eşyadan saymamaktırlar. Bu müthiş yanlış bir işlemdir. Ve bu konuda açık net hükümler getirilmeli.
BORÇ YAPILANDIRMALARI
1- BANKALAR VE FİNANS KURUMLARI ÜSTÜN DURUMLARI NEDENİ İLE ÇOK AĞIR KOŞULLAR İLE KREDİ SÖZLEŞMELERİNİ MÜŞTERİLERİNE İMZALATABİLMEKTEDİRLER. KREDİ SÖZLEŞMELERİ İLE İLGİLİ BANKALARA SOMUT SINIRLAMALAR GETİRİLMELİ. BANKALAR KAFALARINA ESTİĞİ ZAMAN KREDİLERİ GERİ ÇAĞIRAMAMALI
2- BORÇ YAPILANDIRMALARINDA BANKA VE FİNANS KURUMLARINA BAĞLAYICI HÜKÜMLER OLMALI. BELLİ KOŞULLAR OLUŞTUĞUNDA BANKALARIN BORÇ YAPILANDIRMASINA ZORUNLULUK GETİRİLMELİ. BİRDEN FAZLA YAPILANDIRMA MÜMKÜN OLMALI.

İFLAS ERTELEME YARGITAY 19. HUKUK DAİRESİ KARARLARI VE HUKUK GENEL KURULU

3 Responses to “İcra İflas Yasasında Yapılacak Değişiklikler ile ilgili Öneriler”

 1. ünal kaya Says:

  önerim kamuda çalışan maaşında ıcrası olan memurlar ıcın meurların maaşında icrasıolanların bankallara olan tüm borclarını maaş aldıgı banka ödesın uzun vade yapsın 70/80 ay daha fazla veya ıkıncı önerim çalıştığı kurum tüm bankalara ve başka yerelere olan borclarını kapatsın faizi ile bırlıkte her ay düzenli olarak maaşından kessın alacaklıda kurtulsun vereceklıde kurtulsun icra mahkemellerıde kurtulsun ekonomıde çanlansın icralı memurda kötü memur olmaktan kurtulsun yuvallar dagılmasın kımseller olmesın saygıllarımla

 2. ismail özcan Says:

  merhaba sayın Müdürüm öncelikle yardımlarınıza muhtaç oldugumu belirtirim Ankara ili kızılcahamam ilçesinde yasıyorum ismail özcan baba adı ALİ tc kimlik numaram 14971019046 02/01/1980 Kızılcahamam dogumluyum bir özel güvenlik firmasında çalışıyorum Güvenlik görevlisi olarak başıma gelen bir olay dolayısıyla yardımlarınıza ihtiyacım var 1999 yılında bir akrabamın işlerinin kötü gitmesiyle şirketlerini üzerimize yaptılar kardeşim ve benim için bir zarar gelmeyecegini söylerek %40 hisseyle mal varlıkları bize devretdiler bizden tekrar tam noter huzurunda vekalet alarak çalışma hayatlarına farklı bir firma üzerinden devam ettiler 2001 yılında biz işe girecegiz sigortalı deyip şu malınızı mülkünüzü alındiye baskı yapmamız üzerine şirketi ve borçlarını devrettik 2005 yılında diye sanıyordukki busene yozgat sigorta müdürlügünden 194000000 milyarlık bir haciz içerikli uyarı yazısı geldi elimize FAHRİ ÇAPANOĞLU SGK İL MÜDÜR Yardımcısından napacagımızı şaşırdık dogrusu ve ben firmanın hakkındada çalışanları hakkındada hiç bir bilgi yok elimde Akrabalarımla görüşmem dolayısıyla anladımki bu borç bitmeyecek onlar ticari hayatını farklı bir adresde yerde sürdürürken hem devleti dolandırıp hem bu borçlara AF çıkacak bizde taksitlendirip ödeyecegiz diyorlar ama bizi avutuyorlar sanırım işin garip tarafı bunlar iflas etmelerine ragmen yine hala mobilyacılıkla orman ürünleriyle sitede ankarada farklı kişinin adına baska bır vergı levhasıyla çalışıyorlar günlerini gün ediyorlar diye beklemeleri ve bana kardeşime kariyerimize zarar gelecek çünkü bu ssk borcu o zaman çalıştırılan işcilerin ssk ları yatmamamış ordan kaynaklanıyor ama ben bunların iyilige kötülükle cevap vereceklerini nerden bilebilirdimki Sayın Müdürüm ömrüm hayatımda başım belaya girmesindiye sokakda sövene uymamışımdır beladan kaçmışımdır ama kendi akrabalarım bana ve kardeşime cahillihimizden saflıgımızdan yararlanarak akrabalarımızın komplosuna kurban gittik ve zor durumdayım yalnız öncelikle ALLAHIN sonra sizlerin yardımı olursa ismail özcan murat özcan adına kayıtlı olan ticaret sicille alakalı ilanlara tarihlere ulaşmam lazım birde firmanın o dönemdeki muhasebesinden sorumlu yetkiliye ulaşmam lazım ama nasıl yapacagımı bilmiyorum mahkeme başlatabilmem için ama elimde olan sadece memurlugu yozgata baglı olan 2655 sicil numaralı ve gizem oturma gurupları mobilya san.ve. tic.ltd.şti isminden baska bişey yok sorgulamamda 20/05/1999 da başlayıp 15/11/2001 yılında son buldugu göründü ve en ufak muhasebeci kaydı bile bulunmadı sanırım noterdende bir şey bulamayız 1999 ve 2006 yıllara ayit ay günde aklımda yok zaten işim ALLAHA kaldı ama yinede bir yardımınız olursa dıye ben size ulaşmak istedim nede olsa buişi en iyi bilen yapan sizlersiniz teşekkürederim saygıyla ve sabırla okudugunuz için içinde bulundugum bu zor duruma yardımcı olmak ve ulaşmak isterseniz ismail özcan 0554 335 78 13 ALLAHA EMANET OLUN

  NOT buda bu firmanın bilgileri bunlarıda internetten buldum yine araştırarak MERİDYEN MOBİLYA İMALAT VE PAZARLAMA İTHALAT SANAYİ VE TİCARET ORG.SAN.BÖL. YOZGAT YOZGAT vergi dairesi numarası 6170117203 hiç alakam yokken akrabama yardımcı olayım derken malı hacize gitmesin diye çolugu çocugu rezzil olmasın diye ama akrabalarım okadar iyi çalışmışki dersine adresimizi bile nere göstermişlerse ankarada ikamet etmeme ragmen devlet bile bulamamış ve sanırım söylediklerine göre DOSYAYIDA ÜÇ BEŞ AY SENEDE ALTA ATIRIYORLARMIŞ YOKSA BÖYLE BİR BORÇ BUGUNE KADAR NIYE GUN YUZUNE ÇIKMADI SAYIN MUDURUM SOSYAL GÜVENLİK KURUMU YOZGAT SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜGÜNDEN FAHRİ ÇAPANOĞLUNDAN UYARI YAZISI GELdiBORCUNUZu ödeyin diye ama benim ne malım oldu ne param nede bir iş yerim bunların malı hacize gitmesin diye yardım etmek istedim sadece

 3. can atak Says:

  1985 yılından berı pıyasada iş yapıyorum ve 2003 yılına kadar devlete 1 kuruş borcum yok 2004 yılında mal aldığimız kışıyle surtuşmeden dolayı ceklerın vadesıne 4 ay varken ceklerım yazıldı ve felaket başladı 4 bankanın cekını kullanıyordum bırden butun bankalar ceklerı kredılerı gerı cağirdı ve iflas ettım şu anda aranıyorum elektrık muhendısıyım calışamıyorum iş geldığı halde alamıyorum proje cızemıyorum dunya kadar alacağim var noterlerde emnıyete bağlandığı için avukata vekaletname veremıyorum
  1985den 2003 yılına kadar 18 yıl devlete calışmış devlete bıor kuruş borcu olmıyan kışı nasıl dolandırıcı olur hakım para cezası cıkarırken 1pesın 3 taksıt yaptı kanunda bu kadar duşuk taksıtlendırme yokkı en az 1 pesın 4 taksıt var hakıme taksıt suresını uzatın ben bu borcumu odıyeyım 1 yıllık yaparsanız rahalıkla oderım dedım dılekce verdım red cevabı geldı ben bu hakımı kıme şikayet edeyım hakım kafasına gore kanunda olmıyan şekılde taksıtlendırme yapabılırmıyım devlet alacaği olan benım gıbılere barodan avukat verıp alacaklarımızı kendısıne gecırıp bu hapıs olayından kurtarması lazım 18 yıl malıyeye ssk ya bağkura 1 kuruş borcu olmıyan devlet benı calışma yakalarım hapse atarım dıyor ben calışırsam vergını alırsın kendıme veya başkasının yanında bıle olsa herşekılde devlete para gırer içerı atsanız ne olacak alnımıza yazılmışsa iflası gorduğumuz gıbı hapısıde goruruz


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: