3167 Sayılı Çek Yasası Tam Bir Garabettir

3167 sayılı çek yasası bırakınız anayasa ve insan hakları sözleşmesine aykırı olmasını , yargılama usulü açısından da bir garabettir. Burada gerçek anlamda bir yargılama yoktur. Hüküm var ama, yargılama yok. Bırakalım bir mahkemeyi, hayatın normal akışına göre bir karar vereceğimiz zaman sağlıklı bir karara varmak için sağlıklı bir muhakeme yapmak gerekir.
Ceza Muhakemeleri yasasına göre normal yargılamada izlenen yöntemlerden hiçbirisi karşılıksız çek yargılamalarında geçerli değildir. Hazırlık soruşturmasında sanığın ifadesine başvurulması zorunluluğu yoktur. Savcılar sanığın ifadesine başvurmadan doğrudan davayı açabilmektedirler. Sanığın bankaya bildirdiği adreste bulunmaması halinde 35 tebliği ile gıyapta yargılama yapılmakta ve mahkumiyet kararı verilmektedir. Karşılıksız çek suçları neme nem suç ise hırsızlık, gasp, ırza geçme suçlarında sanığa tanınan imkan karşılıksız çeklerde tanınmamaktadır. BU SUÇ VATANA İHANET SUÇUNDAN DA ÖNEMLİ. İzlenen usulü yöntemlerde amaç bir an önce sanığı mahkum etmek, adres araştırmasına v.s gerek duymadan gıyapta yargılama ile de olsa..
Karşılıksız çek yargılamalarında hakimlerin de pek önemi yoktur. Hakimler bir onay makamı gibidir. Karşılıksız çek varsa hakim de adli para cezasını verecektir.
BÖYLECE GİYAPTA YAPILACAK YARGILAMA İLE KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE ETMEKLE HİÇBİR DOLANDIRICILIK, HİLE V. S GİBİ SUÇ İŞLEME KASTI OLMAYAN YURTTAŞ YILLARCA HAPİS YATABİLECEKTİR.
İŞTE BİZİM UYGARLIK DÜZEYİMİZ..
Sadece yargılama usulü açısından bile bu yasa Türk Hukukunun bir ayıbıdır ve mutlaka düzeltilmelidir.

2 Responses to “3167 Sayılı Çek Yasası Tam Bir Garabettir”

  1. turan Says:

    bir avukat olarak cok güzel bir konuya deyinmişsiniz..teşekkür ediyorum..keşke hakimler savcılar da sizin gibi medeni düşünebilselerdi..30 kişiye iş imkanı veren ve 11 yıldır cekini yazdırmayan bir işletme sahibi olarak son 5 aydır yazılmayan ceklerim kalmadı..ve yaklaşık 45 haciz geldi işyerime evime arabalarıma..şuan sıfıra düştüm..hacze kaldırılan malın ne alacaklıya nede bana faydası var..bide tablonun öbüryüzü HAPİSLİK.dolandırıcı sahtekar olarak cıkcam hakim karşısına.allah aşkına 11 yıldır vergisini ödeyen 30 kişiye iş imkanı veren ve ceklerini döndermeyen birisi nolduda son beş ayda sıfıra düştüü…tabiki bu sayın başbakanıma göre işini bilmeyen kepenk kapattı..ama sayın başbakanım 11 yıldır işimi biliyordumda son 5 aydamı işimi bilemedim..kriz kapıya dayandı ve siz secim derdinden paket bile hazırlamaya zahmet göstermediniz…velasılı kelam sonuc..mal haczedildi arabalarım haczedildi ve buda yetmedi hapislik geliyor şimdide..adalet bumu sizce..hapis yatarsam ben borcumu cıkınca ödermiyim..alacaklıya ne faydası var bunun..umudumuz pkk lı teröristlere cıkacak olan affa kaldı..ne hallere düştük allahımmm

    • okan Says:

      kardeşim çok haklısın.insanınisyan edesi geliyo..zaten tayip döneminde amerikaya teslim olan türkiyenin tapusunu amerikaya verselerde bari gerçekten kurtulsak artık.bende battım.trilyon cirolarla milyarlarca vergi öderken.30 un üstünde istihdam yaparken devlet in göz bebeğiydik.şimdi sahtekar dolandırıcıymışım gibi bakıyorlar hangi devlet dairesine gitsem.biz esnaflar bunları hak etmedik.yazıklar olsun bu hükümet e…..kendimden değilde yabancı bir arkadaşı görsem Türk üm demeye utanıyorum.utancım türklüğümden değil,bi Türkün bu hallere düşmesinden


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: